Jdi na obsah Jdi na menu
 


 • Vždy voláme číslo 155.
 • Hlavní co musíte říct je místo kde se nacházíte, a co se stalo postiženému.
 • Volat můžete také na 112. Ta však ještě není tak dobře pospojovaná a zatím je lepší volat 155.

Úvod

První pomoc je velmi důležitá. Určitě každý by měl vědět základy první pomoci. Nikdy nevíte, kdy ji budete potřebovat. Může to být jak doma u někoho z Vaší rodiny, tak někde mimo domov, třeba u autonehody apod. Mnoho lidí už zbytečně zemřelo jen kvůli nepodané první pomoci. Přečtěte si prosím, a naučte se základní věci, jako je masáž srdce, umělé dýchání, stabilizovaná poloha atd.

Opravdu se vám to někdy může hodit. Zapamatujte si prosím jen, že vždy je lepší dát nějakou pomoc, než žádnou. I když nevíte co máte dělat a jak pomoci. Něco udělejte. Později by jste si to mohli vyčítat, ale to už bude pozdě. Můžete zavolat na záchranou službu a tam vám určitě rádi poradí. Nebo si jen přečtěte o první pomoci a nějak to určitě dáte dohromady. Uvidíte. Spíš nebudete mít na vybranou. Ale věřte, že než se zastavíte a uvědomíte, co se vlastně stalo, už bude přijíždět záchranná služba. V krvi vám stoupne adrenalin, dostaví se stres a vaše tělo začne reagovat instinktivně. Lidé co někomu zachránili život později vypovídali, že ani nevěděli, že něco takového umí a znají. Proto si zapamatujte, že základ je masáž srdce a umělé dýchání. Dříve se používal poměr 15:2. Dnes už se provádí masáž srdce a umělé dýchání u dospělého člověka 30:2. Jen u dětí do jednoho roku je poměr 3:1. Pokud by jste z jakýkoliv důvodů (a ty důvody by musely být opravdu závažné) nemohli provést umělé dýchání, nezapomeňte alespoň na masáž srdce. Opravdu je to lepší než nic.

Je to několik dnů co jsem absolvoval kurz první pomoci. Kde nám velice sympatický chlápek vyprávěl o jeho životě a zkušenostech pobrané z dlouholeté praxe u záchranné služby. Nebyli to proto žádné proslovy, ale jen stručné a velice jednoduché věci prověřené právě praxí. A ne jak ze školních učebnic, kde se dočteme o spoustě zbytečností. A konečný výsledek je, že v tom akorát máme zmatek a nic si nepamatujeme. Pokud se vám tedy nechce číst žádné odborné články a dlouhé texty o první pomoci, je několik dalších odstavců psáno právě pro Vás.

První pomoc v praxi

Resuscitace

Pokud je člověk v bezvědomí, ale dýchá (což nejlépe zjistíme tak, že mu dáme dlaň před ústa a druhou ruku na hrudník), dáme ho do stabilizované polohy a zavoláme záchrannou službu.

 • Do příjezdu sanitky hlídáme pravidelné dýchání postiženého.

Jakmile člověk přestane dýchat – znamená to, že srdce přestalo být. Poté ihned začneme s masáží srdce. Tedy 30 stlačení (frekvence asi 100 stlačení za minutu) a poté až dva vdechy (ty by měly být provedeny do 5 sekund).

 • Dříve se používal postup ABC tedy zprůchodnění dýchacích cest – vdech – masáž.
 • Nyní je to už jinak a používá se ACB. Po zprůchodnění dýchacích cest začínáme masáží srdce a poté vdechy. Je to proto, že v těle je stále okysličená krev a my se ji musíme snažit udržet v těle. Tedy zachováním krevního oběhu (masáží srdce).

Pokud tedy najdeme ležícího člověka na zemi, který bude celý bledý a nebude vypadat zrovna čile, zkusíme na něj nejprve hlasitě promluvit. Uděláme bolestivý podmět jako štípnutí do tváře, ušního lalůčku a apod. Pokud nebude reagovat zjistíme jestli dýchá. A to tak, že mu přiložíme dlaň před ústa a druhou ruku na hrudník (žádné ucho před ústa či hrudník dávat nebudeme, ani nahmatávat tep nebudeme pokud nejste vyškolený odborník).

Jestliže nedýchá okamžitě zavoláme tísňovou linku 155!!! a podle pokynů dispečinku začneme s masáží. Po 30 stlačení zakloníme dotyčnému hlavu, (tím uvolníme dýchací cesty např. od zapadlého jazyka a provedeme dva vdechy). O nic jiného se nestaráme. Žádný tep nehledáme. Jen masírujeme a dýcháme do příjezdu sanitky.

 • Pokud je kolem více lidí rozdělte úkoly a to tak, že jeden ihned zavolá záchranku a další nebo vy samy začnete ihned s masáží srdce.
 • Jestliže, ale jste na vše samy. Musíte to provést tak, že začnete s masáží srdce a to po dobu např. jedné minuty. Poté ihned zavoláte záchrannou službu a opět hned začnete s masáží. (Jde o to, že nevíte jak dlouho dotyčný ležel a musíte se pokusit ihned mu rozproudit okysličenou krev v těle.)
 • Jiný je to pokud přímo před vámi člověk zkolabuje a přestane dýchat, tedy srdce přestane bít. Zavoláme sanitku a poté ihned začneme s masáží.

Masírovat přestáváme jen v případě, že dotyčný začne sám dýchat. Nebo na masáž reaguje tzv. cílenou obrannou reakcí. Pokud se tak stane dáme postiženého do stabilizované polohy a neustále hlídáme jeho dech, pravidelné dýchání.

 • U dětí do jednoho roku je poměr stlačení 3:1.
 • Od jednoho roku až po dospělého člověka to je 30:2.

U dětí, ale začínáme 5 vdechy!!! Je to opačně jak u dospělých. U dětí je totiž pravděpodobnější příčinou bezvědomí dušení. A tak se snažíme obnovit dýchání právě pěti vdechy. Pokud se u dítěte v bezvědomí neobnovídýchání začínáme s masáží srdce. Pokud před námi zkolabuje dítě a přestane dýchat, uděláme 5 vdechů (jestliže nezačne dýchat), zavoláme záchrannou službu a začneme ihned s masáží. Jestliže najdeme někde ležet dítě začneme ihned s vdechy a masáží. Asi po minutě, jestliže nedojde k obnovení dýchání zavoláme sanitku a zase pokračujeme s první pomocí.

 • Vždy se snažíme sílu stlaku a vdechu přizpůsobit velikosti dítěte. Tak aby se hrudní koš prohýbal dostatečně (uvádí se 1/3 výšky hrudníku) (u dospělého člověka cca 5cm). Pokud stlačíte hrudník moc, začne „cinkat” to je tím, že hrudník se dotýká páteře. Pamatujte, že při zlomení žebra pokračujeme v masáži.

Pokud z nějakých důvodu nemůžeme poskytnout umělé dýchaní (dělá se vám špatně ze zvratků, obličej je celý roztrhaný apod.) pokuste se alespoň do příjezdu sanitky masírovat srdce. Bez přestávky. Nezapomeňte, že masírujeme s propnutými rukama. A to tak, že tlačíme celou horní polovinou těla. Nad dotyčným se vlastně „pohupujeme”. Masírujeme tak že dáme ruce na sebe a pouze „dolní část dlaně” (těsně před zápěstím) přiložíme na střed hrudníku mezi prsa o něco výše než je hrudní výběžek.

Infarkt

U infarktu a bolesti u srdce, dotyčného posadíme, povolíme mu utažené oblečení u krku a pořádně vyvětráme. Zavoláme záchranku a hlídáme postiženého. Pokud by došlo k zástavě začneme ihned resuscitovat.

 • Laická první pomoc nahrazuje asi 27% normálního oběhu. Tělo tedy vydrží takhle kolem 10-15min. bez následků. Po delší době 30-45min. mozek odumírá a člověku není pomoci. Doporučuje se vždy resuscitaci provádět. Laik nemá právo o zahájení a ukončení resuscitace.
 • Po 5 minutách bez první pomoci začínají odumírat nevratně mozkové buňky.


Mrtvice

Pokud člověk nečekaně krátkodobě zkolabuje, upadne, projde nějakým šokem ap. je možné že prodělal mozkovou mrtvici. Nemusíte být zrovna přítomen, ale pozorný člověk by si měl všimnout, že něco není v pořádku. Podle neurologa je možné do tří hodin po mozkové mrtvici odstranit následky mozkové příhody. Sám udává několik příznaků jak rozpoznat že šlo opravdu o mozkovou mrtvici.

Poproste člověka, aby se usmál - nedokáže to

Poproste ho, aby pověděl celkem jednoduchou větu, např.: Dnes je velmi pěkné počasí - nedokáže to

Poproste postiženou osobu, aby zdvihla nahoru obě ruce - nepodaří se jí to úplně, případně aby něco napsala, píše zmateně

Poproste ho, aby vyplazil jazyk. Když je jazyk stočený, a nebo s ním může hýbat jen ze strany na stranu, je to též jedno znamení mozkové příhody.

 

Když má postižená osoba jen jeden z těchto čtyř symptomů, volejte tísňovou linku 155 a oznamte vaše pozorovaní.

 

Autohavárie

Když je někdo po autohavárii, tak s ním nic neděláme pokud dýchá. Pokud špatně, tak se pokusíme opatrně povysunout čelisti (pod uchem můžeme nahmatat čelisti, oběma rukama chytneme tuto čelist a pokusíme ji posunout směrem dopředu).Tím částečně uvolníme dýchací cesty. Toto děláme kvůli možnosti poranění krční páteře. Pokud ani to nepomůže, musíme hlavu velmi opatrně zaklonit.

 • Má-li zaklíněné nohy pamatujte, že v sedě se nedá dělat masáž srdce (není tak účinná aby okysličila mozek). Musíme se tedy pokusit např. sklopit sedačku.
 •  

Může se také stát, že přijedeme k motorkáři, který může mít poraněnou krční páteř. Proto s ním nikdy nehýbeme. Může se, ale stát, že postižený se bude dusit zvratky či krví. Jestliže se tak stane, nemáme jinou možnost, než ho pootočit na bok. To uděláme tak, že chytneme oběma rukama hlavu a mírně ji táhneme v ose těla. Jako kdybychom mu chtěli odtáhnout hlavu od těla (tím napneme krční obratle). Poté pomalu otáčíme raněného rovnoměrně na bok s tím, že hlavu neustále držíme napnutou. Nutno provádět ve více osobách s maximální opatrností.

Těžký šok

U těžkého šoku (bledá a skvrnitá pokožka, slabý puls, malátný, nepravidelné dýchání, pocit chladu a velká žízeň.) se snažíme postiženému držet zvednuté nohy (jestliže máme podezření na poranění páteře, nohy necháme dole). Udržujeme postiženého v teple a klidu. Bez zbytečného hluku apod. Uvolníme oděv a čekáme na příjezd sanitky. Žádné pití, ani jídlo nepodáváme! Může zde být riziko vnitřního zranění.

Bezvědomí

Při krátkodobém bezvědomí (pár vteřin) postiženého položíme na rovnou, pevnou podložku. Pod hlavu nic nepokládáme a zvedneme nohy. Může dát i obklad na čelo. Zavoláme záchranku. Neustále hlídáme dotyčného. Popřípadě ho uložíme do stabilizované polohy.

Krvácení

U krvácení končetin zavázat krvácející ránu plus přiložíme škrtidlo. Nejlepší je udělat uzel a ten přiložit na ránu pro lepší tlak. Poté můžeme zvednou ruku či nohu. Pokud ani to nepomůže, můžeme zaškrtit nad ránou. Směrem k srdci. Vždy ale na jedné kosti. Tedy na horní pažní (jak je biceps) nebo na stehení kosti (stehno). Tam je pouze jedna kost, jedna tepna a škrcení je tím více efektivnější.

 • Pokud je krvácení jinde než na končetinách přitiskneme ránu rukou.
 • Krvácení z nosu – nezakláníme hlavu. Předkloníme se a ránu necháme vytéct. Popřípadě si zmáčkneme nos (buď na začátku nebo na konci nosu). Dobrý je taky studený obklad na krk. Pokud krvácení do 15min. nepřestane je lepší zavolat záchrannou službu.

Zlomeniny

Zlomeniny nijak neupravujeme. Necháme končetinu tak jak je. U otevřených zlomenin pouze překrýt sterilním obvazem. Jinak necháme volně otevřené.

Předmět v těle

Předmět z těla nikdy nevyndáváme. Ať už je to tyč či velký střep. Nikdy! Pomáhá nám zadržet krvácení z rány. Vždy to nechte na odborné pomoci. Je tu velké riziko, že rychle vykrvácíte.

Popáleniny

Veškeré popáleniny ošetřujeme – jen studenou vodou. Oblečení svlíkneme pokud jde sundat jako při opaření kávou apod. Při přiškvaření na kůži oblečení necháme na postiženém.

 • Žádné přípravky proti popálení jako masti, spreje apod. nedáváme!!!

Topení ve vodě

Člověka, který se topil obrátíme na stranu. Tím vylijeme vodu z úst a krku. To nám stačí (z plic vodu stejně nedostaneme). Pokud dotyčný dýchá, dáme ho do stabilizované polohy. Pokud ne, začneme ihned s masáží. Vždy voláme záchrannou službu. I když dotyčný vstane a zdá se, že mu ,,nic není,,. Pokud však má vodu v plicích a nebude mu poskytnuta odborná péče, dotyčný umře po několika hodinách.

Požití léků

Po požití léků vyvoláme zvracení. Po dlouhé době užití to nemá cenu. Léky jsou už totiž vstřebány. Vždy zajistíme platíčka s prášky. Popřípadě zvratky pro následné zjištění počtu a druhu léku.

Požití kyseliny

Při požití kyselin pijeme po malý doušcích vodu a přivoláme záchranku.

Hypoglykemie a Hyperglykemie

U Hypoglykemii (cukr v těle klesne pod kritickou hranici) – dodáme ihned cukr s vodou (hodně cukru). Jestliže nemáme cukr, pomůže i něco sladkého. Pokud však dotyčný není schopen nic vypít a sníst, můžeme mu např. rozmazat čokoládu po ústech apod.

U hyperglykemii (cukr je abnormálně vysoký). Nikdy nepodáváme inzulín. V obou případech voláme záchrannou službu.

 • Nejtěžší je rozpoznat v jakým stavu je postižený. Pokud si jistí dejte postiženému cukr. Pokud má dotyčný hyperglykemii stav už mu tolik nezhoršíte. Jako mu pomůžete naopak u nízké hladiny cukru!

Epilepsie

Při záchvatu epileptika se snažíme rukama držet jeho hlavu, aby si ji nerozbil o zem. Můžeme dát i něco pod jeho hlavu. Ne však nic velkého a objemného. Před začínajícím záchvatem (tělo se začne klepat apod.) můžeme strčit postiženému něco do pusy na zakousnutí ( např. kus rukávu od mikiny apod.)

Děti a domov

Pokud máte děti věnujte velkou pozornost v kuchyni. Jako hrnky, pánve, kastroly apod. s vařícím kafem, olejem či vodu na kraji stolu či kuchyňské linky. Pozor také na veškeré mycí prostředky na záchodech apod. Děti vypijí cokoliv aniž by si riziko uvědomovaly. To platí také pro garáže s různými líhy a ředidly v pet lahvích apod.

Opaření

Při opaření sundejte oděv z těla a začněte ochlazovat postižené místo studenou vodou. Nejlépe do příjezdu sanitky. Tedy cca 10min. Potom však dejte pozor na podchlazení. Ledová voda může po delší době podchladit dítě a zastavit tak krevní oběh. Na dispečeru vám určitě přesně poradí jak dlouho chladit apod.

Na závěr bych rád dal na pravou míru mýty,
které se o první pomoci šíří.

 • Pokud podáváte první pomoc a to v dobré víře nemůžete být nijak stíháni. Nikým!
 • Jako laik nemáte žádnou povinnost podat první pomoc postiženému. Ze zákona musíte pouze zavolat záchrannou službu. Vše ostatní jen z vaší dobré vůle.
 • Pokud by jste se tedy dotyčnému snažili pomoct a ten by stejně zemřel. Nebojte se prosím, že by jste mohli být nějak stíháni.
 • Udělali jste vše proto, aby jste dotyčného zachránili. Proto nemůžete být nijak stíháni.
 • Zákon mluví jasně. Vy jste se pokusili dotyčnému pomoct a udělali pro to všechno.
 • To samé platí, i kdyby jste při špatné manipulaci postiženého ,,zabili,,. Nemůžete být z ničeho obviněni! (Něco jiného je pokud se tak stane u profesionálního záchranáře).
 • Alespoň jste se pokusili ho zachránit. Nebojte se proto poskytnout první pomoc. Vám o nic nejde. Jen můžete někomu zachránit život a to za to přeci stojí, ne?
 • Proto vždy něco udělejte. Jedno, že nevíte co. Ale udělejte něco (na dispečeru vás bude kvalifikovaná odbornice přesně navigovat co máte dělat).
 • Ať si nemusíte do konce života vyčítat, že kdyby jste jen něco málo udělali mohli jste ho zachránit.

Doufám, že se nikdo nebudete muset setkat se situací, kdy budete muset poskytovat první pomoc. Pokud se, ale tak stane, přeji vám hodně štěstí s co nejšťastnějším koncem.