Jdi na obsah Jdi na menu
 


Není nic nebezpečnějšího a riskantnějšího než autostop. Je jasné že mužům takové nebezpečí nehrozí pokud si nestopnou nemocného psychopata. Pravda, ale i těch dnes po silnicích jezdí spousty.

Daleko větší riziko autostop však představuje pro ženy. Ty by autostopem nikdy za žádných okolností jezdit neměly. Ani když jsou dvě. Prostě nikdy. Už mnoho dívek a žen díky autostopu přišlo o život! A pokud chcete udělat svoji sebeobranu opravdu účelnou nikdy neberte stopa. Vím, že někdy se to lehce řekne, ale zkuste udělat vše pro to aby jste stopovat nemusely. Zavolejte přítelovi, kamarádovi, rodičům. Pujčte si pár korun a jeďte vlakem či autobusem. Když už, ale nemáte na vybranou je tu několik zásad jak ve zdraví přežít autostop.

S kým nejezdit

Nikdy nejezděte s více muži najednou. NIKDY!!! To je ta nejhorší varianta, kterou můžete udělat. Ani pokud budete dvě. Když už vám zastaví, slušně je odmítněte. Ty lidi už nikdy neuvidíte takže se trapně cítit nemusíte. Dámy, to platí, i když v autě budou samí pohlední, roztomilí chlapíci!

Takže si sedáme nejlépe k ženě, k páru žena a muž nebo k muži samotnému. Pokud, ale chcete mít opravdu jistotu nasedněte do auta kde budou i děti.

Jak tedy jezdit s autostopem?

Když už vám někdo zastaví prohlídněte si pořádně typ auta a poznávací značku (p.z.). Vzadu na autě si přečtěte co je to za typ a značku auta. Pokud poznáte podle poznávací značky okres ještě lépe. Když ne zapamatujte si alespoň čísla na poznávací značce.

Aby jste tedy byly schopny říct. Škoda fabia, např. pha – znamená Praha na p.z. a číslo p.z. např. 8574.

U autostopu jde totiž hodně o psychologii. Čím více budete vědět o řidiči tím je menší šance, že by na vás zaútočil. U nemocného psychopata to bude asi jedno, ale to je daň, kterou si s sebou berete, když do cizího auta vstupujete. Pokud se, ale jedná a to je skoro ve většině případů o nadrženého muže, může vám to velice pomoci. Násilník si útok rozmyslí, zalekne se, že o něm tolik víte a mohla by jste ho později udat. Jediné rozumné řešení by tedy bylo vás umlčet (navždy), ale znásilnit a zabít je docela veliký rozdíl, který si snad každý, zdravý, nadržený člověk dobře uvědomí.

Pokud tedy nastoupíte do auta, sedněte si nejlépe do zadu za spolujezdcovo sedadlo. Pokud se vám dělá špatně musíte si sednout na místo spolujezdce. Snažte se být oblečena nenápadně. Neberte si sukni ani nic vyzývavého. Spíše se pokuste ze sebe udělat ,,nerajcovní,, holku bez žádného sex appelu. Jedna z prvních věcí na kterou se zaměřte je páčka na otevírání dveří (pokud by jste potřebovala rychle utéct z auta…). V kapse mějte vždy připravený pepřový sprej, klíč mezi prsty (poslouží jako boxer), nůž. Cokoliv co by vám pomohlo k vaší obraně. Jen co nasednete do auta se představte celým jménem. Řidič se vám tak nejspíše představí celým jménem také. Snažte se hned ze začátku co nejvíce seznámit s řidičem. Odkud je, jestli je auto jeho, kam jede, odkud jede apod. Buďte co nejvíce zvědavé jak to jen jde. Hlavně začněte vyzvídat hned od začátku co nastoupíte. Čím déle budete čekat, tím větší je šance, že si řidič vymyslí kde bydlí apod. jen aby zamaskoval svoji identitu a vy ho při případném činu nemohla přesně udat.

Některé finty a rady

Teď některé finty, které si budete muset spíše naučit předem. Nemůžete použít všechny, ale vždy jen některé. Jednak aby zněly věrohodně a aby jste se do toho samy nezamotaly. Tyto věty mají za následek, že řidič si více uvědomí riziko případného trestného činu. Riziko, že by mohl být lehce vystopován, pokud mu dáte najevo, že o něm a jeho autu víte opravdu hodně. Je tu samozřejmě riziko, že o to více se vás pokusí umlčet. Realita, ale bohužel mluví jasně. Spíše nepočítejte, že řidič, který na vás zaútočí neskončí pouze u znásilnění! Je rozdíl znásilnit někoho v parku kde o mě nikdo neví. A znásilnit někoho koho nabírám do auta na rušné silnici plné aut, kde dotyčná ví jak vypadám, jaký mám auto, jak se jmenuji apod.

Budeme uvažovat že si stopnete muže, který se jmenuje třeba Petr Šimák z vesnice Vroutek se škodu fabií. Poznávací značkou pha 8527.

 • Pochvalte řidiči auto a řekněte, že váš kamarád, rodiče mají stejné.
 • Že vám jeho poznávací značka připomíná značku na vašem autě (nebo rodičů, kamaráda). Poté klidně čísla z Petrovo poznávací značky zopakujte. Řekněte, že vy máte jen místo 8527 – 8529.

Když řidič lže

Pokud vám řidič bude lhát je šance, že to na něm poznáte. Bude koktat, nervózně mluvit, bude s sebou mlít nebo se vrtět apod. V tu chvíli buďte obzvlášť na pozoru a raději cestu ukončete. Dobrá finta jak poznat jestli dotyčný lže je zapamatovat si jméno, které nám řekl. Po nějaké době se omluvte, ale že jste zapomněli jeho jméno. Pokud si ho v rychlosti vymyslel nebude si ho nejspíše pamatovat a řekne jiné. Může při tom také zaváhat nebo znejistit. Kdyby se tak stalo nedejte na sobě nic znát. Raději koukejte ven z okénka ať vám nevidí do obličeje. A jak že tedy ukončit jízdu?

Řekněte, že si potřebujete jen něco koupit na benzínce, že máte hlad jestli by na okamžik nezastavil. Do auta se už nevracejte. Mezi lidmi budete v bezpečí. Pokud to nepůjde a nebudete moct nikde zastavit musíte se pokusit psychologicky znejistit útočníka, aby si útok rozmyslel.

Např.:
 • Zavolejte své mámě, přítelovi, kamarádovi, že už jedete domů, že vás svezl pan Petr Šimák. Byl tak hodný a nabral mě asi tak před 20 min. u benzínky (agip), na dálnici D1 kousek za sjezdem na Benešov.
V rozhovoru si trochu zahrajte, snažte se sdělit co nejvíce o řidiči.
 • Neboj mami, to víš že jedem pomalu. Pan Šimák má bezpečné auto. Stejný jako má strejda Pepa... (To že to není pravda, řidič netuší.)
 • Neboj mami, to víš že jsem připásaná. Jo mami, hele, nebydlí ve ,,Vroutku,, naši známí z dovolené…?
 • Musíte mít prostě velkou fantazii. Nejlepší bude když si tyto věci nacvičíte dopředu, aby to znělo věrohodně.

Nečekaná změna trasy

Pokud řidič zajede do nějaké temné uličky, sjede z cesty. Musíte přepnout vaši mysl na „oranžovou“ (viz. kapitola: Stav mysli) a čekat vše. V této chvíli musíte počítat i s nejhorším. Pokuste se, ale na sobě nedát znát strach. A požádejte ať ihned zastaví, že si vystoupíte. Jestli-že řidič pojede dál pořádně zakřičte ať zastaví. Pokud se tak stane, poděkujte za svezení, vylezte a spěchejte k civilizaci. Vylézejte rychle a vždy tak aby jste na řidiče pořád viděli. Pokud auto nezastaví a řidič pojede dál musíte počítat s napadením. Nejdůležitější je se odpoutat. Nezapomeňte na rytmické a hluboké dýchání.

Po odpoutání, chytněte do ruky pepřový sprej či jinou zbraň (Nejlépe v ruce dál od útočníka. Ta je hůře dostupná a navíc bližší rukou můžete útočníka částečně držet od sebe a poté zaútočit zbraní drženou právě druhou rukou.), ale z kapsy ho zatím nevytahujte. Druhou ruku mějte připravenou na obranu. Ihned po zastavení použijte váš sprej či zbraň. Na nic nečekejte. Překvapte ho náhlým útokem.

Je několik variant jak na vás útočník zaútočí. Mezi ty nejčastější patří?
  1. úder pěstí na vaši hlavu a břicho. Pokuste bližší rukou útočníka odstrčit. Ať už pícháním, škrábání, údery do obličeje a zároveň použijte zbraň v druhé ruce (pepřový sprej je opravdu nejlepší – zneschopní útočníka na delší dobu a je menší šance, že vás bude pronásledovat).
  2. pokusí se vás začít škrtit. Jednou či dvěma rukama. Tady je obrana docela podobná. Pokud dosáhnete bližší rukou na jeho obličej, vyškrábejte mu oči, utrhněte ucho, prostě cokoliv. Ale opravdu! Tady si zachraňujete vlastní život. A zároveň druhou rukou použijte vaši zbraň. Pokud nedosáhnete na obličej musíte se pokusit nehty vyškubnout kůži s horní strany jeho ruky. Zároveň druhou rukou se pokuste použít vaši zbraň. Nemá cenu se snažit odtahovat ruce od vašeho krku. Myslím, že málokterá žena by našla dostatek síly aby ruce odtáhla.
  3. Vrhne se na vás celý tělem. Tady je opět podobná obrana jako v předchozích bodech. Musíte se bližší rukou od útočníka snažit držet rozestup mezi vámi (tím že mu budete tlačit na obličej a zároveň ho budete drápat nehty do obličeje) a druhou rukou použijete vaši zbraň.
  • Pokud zbraň nevlastníte musíte se pokusit útočníka zneškodnit právě údery do obličeje či krku. Nehty zasáhnout oči apod.

  Po částečném ochromení útočníka ihned opusťte auto a utíkejte k silnici. Pokud nemáte dostatečný náskok a není možnost se útočníkovi nějak schovat pořádně při běhu křičte (hoří). Pokud za vámi útočník poběží a vy nebudete schopny tak rychle utíkat je to rvačka na život a na smrt. Dejte do toho tedy vše. Hlavně se nenechte přepadnout ze zadu. Mohl by vás lehce uškrtit. Raději se obraťte čelem a braňte se tak tvrdě jak to jen jde.Poslední varianta napadení je, že vystoupí a obejde auto k vašim dveřím, nebo otevře zadní dveře auta a pokusí se zaútočit ze zadu. Tady je velice těžké poradit co nejlépe v tu danou chvíli dělat. Jestli zůstat v autě a zamknout se, nebo vystoupit. Jelikož, ale už většina nových aut má centrál dotyčný si lehce dveře odemkne. Takže určitě bude lepší vystoupit. Pokud umíte rychle běžet a cítíte, že by jste útočníkovi mohla utéct. Udělejte to! Dejte však pozor a ohlížejte se. Vždy utíkejte směrem k civilizaci. Pokud na to nejste fyzicky tak dobře budete se muset bránit. Až půjde řidič k vám zakřičte ať stojí, že se umíte dobře bránit. Pokud neuposlechne, nečekaně použijte pepřový sprej či jinou zbraň a pokuste se utéci.

  Rada na závěr

   

  Na závěr chci dodat. Zapomeňte na vaše věci, tašky, batohy. Tady vám jde opravdu o život a taška by vás akorát zpomalovala. Zavolejte policii a popište jim auto a útočníka. Je možné, že nechá Vaše věci na místě útoku. Sami se tam však nikdy nevracejte. Nejlépe až s policií.Doufám, že jste všechny pochopily, jaké nebezpečí skýtá autostop. Nezapomeňte, že žádný princ na bílém koni vám pomoct nepřijde. Musíte se spolehnout jen sama na sebe. A doufat že násilníka přemůžete. Nejezděte autostopem. Vždycky je řada jiných možností. Je to jen o vaší pohodlnosti a ušetření vašich peněz, ale na druhou stranu za jakou cenu