Jdi na obsah Jdi na menu
 


OSOBNÍ SEBEOBRANA

Tipy na místa / situace, které byte si měla dopředu promyslet:

Tyto body berte jako automatickou věc. Nejde o to se bát kamkoliv a s kýmkoliv jít. Ale vědět na co a na koho si dát pozor. Nechci aby jste se bály s jakýmkoliv kamarádem jít sami přes les domů ale statistiky a realita mluví jasně. Nejvíce sexuálních napadení je právě od svých známých lidí. Úplně Nejhorší varianta je být např. doprovozen domů, nebo trávit v noci čas se skupinou kluků, kteří se navzájem znají. (O to horší pokud jsou pod vlivem alkoholu nebo drog). Prosím, všímejte si otázek typu: „ty tu končíš až tak pozdě? A zůstaneš tu úplně sama? A ty jdeš pak sama přes les, park…?” Otázek je celá řada. Vždy je lepší odpovídat pozitivně. I za cenu lži a raději si ten večer zajistit odjezd a vše doma prokonzultovat a popřemýšlet o tom. Vím, zdá se Vám to absurdní…. ALE….

Odchod z domu / bytu, Cesta do práce, Odjezd z práce, Odchod na večeři, Oslava po večeři, Návrat domů.

- Uvědomte si, kudy vede vaše cesta z domu či bytu a snažte se vyvarovat temných zákoutí, neosvětlených míst atd. Toto se snažte dodržet, i když budete mít zajištěný doprovod.

Práce

- Uvědomte si své pracovní prostředí, kolegy a nadřízené a přemýšlejte o tom, jak se k nim chováte. To neznamená, že se máte ode dneška chovat odtažitě a chladně, jen si dávejte pozor, kdy se nevinné flirtování mění v jasnou výzvu. Poznámka na závěr - podnapilý muž (kolega, kamarád) si dokáže vyložit jako jasnou výzvu prakticky cokoliv, proto je lepší být například na podnikovém večírku s kamarádkou či kolegyní a navzájem se hlídat.

Víkendový odpočinek, Výlet z města

- Uvědomte si kam jedete, zjistěte si možnou náhradní dopravu domů, pokud se víkend nebude vyvíjet dle vašich přání, ať nejste závislá pouze na organizátorovi akce. Doporučuje se domluvit si v pravidelných intervalech volání rodičům, přítelovi nebo kamarádce.

Příchod domů

- Snažte se ke dveřím stoupat bokem a hlídat si tím prostor za zády. Jak u venkovních dveřích tak dveřích do domu.

Odchod do postele

- Všímejte si otevřených oken či dveří, které by měly být vaším odchodem zavřené.


Máte 4 možnosti sebeobrany:

  1. Pasivní - zkuste prosit útočníka o slitování, ale aspoň něco udělejte.
  2. Psychologická - zkuste donutit útočníka přemýšlet o svém činu, pomočte se či pokálejte, zahrajte si na šílence.
  3. Fyzická - zkuste použít vše, co vám přijde pod ruku a nepřestaňte, dokud se z prostoru nedostanete.
  4. Osobní - tato čtvrtá možnost je emoční a nastává po napadení. Jde o podporu vašich blízkých a přátel vyrovnat se s napadením.

  Dvě jednoduché strategie:

   1. Přilákejte ho blíže, přimějte ho, aby polevil v pozornosti a pak tvrdě udeřte.
   2. Začněte s verbální obranou a poté ihned přikročte k fyzické.

   Může se to stát i Vám!

   Musíme si uvědomit, že dojde-li již k boji, bylo již uděláno mnoho taktických chyb. Nemusíte však propadat stihomamu a vidět v každém kolemjdoucím útočníka. Odborníci na lidské chování tvrdí, že každý člověk, který má zdravý rozum, trochu štěstí a umí uvažovat dopředu, by měl být schopen snížit na minimum možnost, že se stane obětí. Vy zvýšíte šanci svou znalostí a připraveností. Nevím, jak na Vás působí to, že každý večer slyšíte z hlavních zpravodajských relací o vraždách, přepadení apod. Musím říct, že na mě to působí zhoubně. Ne snad že bych si dělal iluze, že tento svět je něco jako ráj. Onu zhoubnost vidím v tom, že postupně otupuji. Slyším denně o zločinech a nějak zapomínám, že by se to mohlo stát i mně. Ale může. Může se to stát komukoliv!!! A jak to vidíte Vy? Může se to stát i Vám?

   Sebeobrana všeobecně

   (V kapitole Sebeobrana všeobecně a Večer se pohybujte se s maximální pozorností bych rád poznamenal, že se vyskytují části textu z webu dipenshi. Tím to děkuji.)

   První a nejdůležitější věc, kterou byste si měla zapamatovat, je, že žádný váš majetek (peněženka, kožená bunda, šperky) nestojí za to, abyste kvůli němu riskovala život. Jak praví velice známé rčení, rčení ze života: „Hřbitovy jsou plné hrdinů...", (Toto platí hlavně pro Vaše ,,silnější,, protějšky. Často a asi i právem pociťují odpovědnost za své ,,slabší,, blízké. A je to i správné, ale rčení výše je opravdu ze života. Pokud na nás někdo vytáhne nůž, či jinou zbraň nemá nikdy cenu se s ním nějak dohadovat či dokonce prát. NIKDY. Často takový boj končí smrtí, bohužel na straně neozbrojeného.) proto potenciálnímu útočníkovi odevzdejte Vaše cennosti a poděkujte bohu, že jste z toho vyvázla tak snadno. Také jistě znáte rčení, že nejlepší obrana je útok. Já bych si dovolil ho trochu pozměnit na „Nejlepší obrana je útěk." Pokud se dokážete vyhnout přímému střetu s útočníkem, je to v rámci sebeobrany to nejlepší řešení. Nejlepší by samozřejmě také bylo, kdybyste se v noci, za tmy nemusela venku vůbec pohybovat, ale to je jak víme neproveditelné. Proto pokud je to možné, domluvte se například se svým partnerem, manželem, ale i dospělým synem, aby pro vás přišli v noci k autobusu, k tramvaji. V dnešní době mobilních telefonů, by to snad neměl být žádný problém... Když už půjdete sami po ulici jděte, raději po levé straně, aby se k vám auta nepřibližovala zezadu.

   Večer se pohybujte se s maximální pozorností

   Sledujte vše, co se děje před vámi i za vámi. Nemyslete na to, co budete dělat zítra ve škole či zaměstnání, ale myšlenky koncentrujte na své okolí a chování ostatních lidí. Nejnebezpečnější jsou útoky ze zálohy - přepady. Těm, ale můžete předejít vhodným pohybem, předvídáním a pozorností. Velice nebezpečný a zrádný je také tzv. postupný útok, který může nastat při jakékoliv běžné situaci. Útočník si vás bude nejdříve testovat, jaký odpor může od vás očekávat tím, že vás zastaví a na cokoliv se ptát, tím již zkrátí vzdálenost, z níž již může útočit. Pak dochází k lehkému fyzickému kontaktu (objetí, otření se rukou o rameno, tj. ověřování reakce) nebo chůzi společným směrem (akt podvolení se), po kterých následuje vlastní zahájení útoku. Samozřejmě ne vždy to takhle může probíhat, ale jednu zásadu dodržte, ignorujte otázky, nedávejte se s nikým do řeči, nebo rázně se vší silou v hlase odmítněte další rozhovor a přiblížení tohoto člověka. Intonace a rozhodnost v hlase již sama o sobě může útočníka odradit od jeho úmyslů.

   Jestli nemáte jinou možnost, než jít sama, vybírejte si pokud možno hlavní, rušné, osvětlené ulice (raději si půl kilometru zajděte, než abyste s v lodičkách pouštěla zkratkou přes les či park). Pokud ale ani to není možné, choďte prostředkem ulice, hlavně musíte-li procházet kolem nějaké zástavby, křoví, stromů, podchodů apod.). V noci není tak velký provoz, a proto si to můžete dovolit. Vždy je lepší, být na útok alespoň částečně připravená. I těch několik málo vteřin, které vám tato „bezpečnostní" vzdálenost poskytne, vám může hodně pomoci (stihnete vytáhnout pepřový sprej, paralyzér, či se dát na útěk - ale běh na jehlových podpatkách nedoporučuji). Pokud jdete sama, nikdy neposlouchejte walkmana! Umožnila byste tím agresorovi přiblížit se zcela neslyšně a nečekaně.

   Dobré také je prohlédnout si cestou domů v autobuse nebo na nástupní stanici své spolucestující, především muže. O to větší pozornost jim věnujte, pokud některý z nich vystoupí na stejné zastávce jako vy a čistě náhodou se vydá i stejným směrem. Pokud získáte pocit, že vás sleduje, přejděte na druhý chodník. Pokud tuto možnost nemáte, zastavte se, otočte se a běžte jako by jste se pro něco vraceli, nechte ho projít kolem. Pokud vás bude skutečně chtít napadnout, udělá to právě ve chvíli, kdy vás bude míjet, či těsně poté, co kolem vás projde. Buďte tedy ve střehu. Pokud kolem vás projde bez povšimnutí, budete ho mít alespoň na očích.Když půjdete ulicí a proti vám půjde skupina rozjařených mladíků, je lepší jít jinou ulicí nebo přejít na druhý chodník, tím se vyhnete potencionálním komplikacím. Zvoní-li u vašich dveří neznámý člověk, neotvírejte dveře a domluvte se s ním přes dveře. Při nakládání nákupu do auta na parkovišti supermarketu (hlavně večer) věnujte pozornost také okolí nejenom svým taškám.

   Při vstupu do temných míst je třeba počítat s určitou časovou adaptací zraku na tmu. Ukrytý útočník je v prvních okamžicích zvýhodněn. Při přechodu ze tmy do prudkého světla je nutno počítat s oslnění. Silná baterka, světla aut, slunce ap.

   Je také dokázáno, že útočníci si vybírají své oběti i podle způsobu chůze. Vaše chůze a držení těla musí naznačovat, že víte kam jdete a že tam dojdete, že máte dostatek sil a že si nic nenecháte líbit. Uslyší-li tedy, že jdete co noha nohu mine, protože jste unavená a za celý den už vás pěkně bolí nohy nebo cupitáte, protože máte obavy a snažíte se co nejrychleji dostat do bezpečí, máte mnohem větší šanci, že si vybere zrovna vás. Proto se snažte přemoci svou únavu a vykročte k domovu pěkně svižně a pevným krokem. Těšte se například na horkou koupel, nebo na to, že si konečně sundáte ty zatracené lodičky. Je živočišně přirozené lovit slabší kusy. Navenek svým postojem signalizujte, že jste sebejistí, že nemáte strach a že při napadení budete pro útočníka představovat velmi zdatného protivníka. Choďte zpříma a držte rovně hlavu, tím navenek vyjadřujete silnou osobnost, ukázněnou a rozhodnou. Při komunikaci mluvte rázně, rozhodně a nebojte se potenciálnímu útočníkovi podívat směle a zpříma do očí. Nedejte na vašem hlasu, že se bojíte a máte z něj strach. I když to je těžké, jde to! Nejčastější chybou je, že dotyčný zapomene často se nadechovat.Bylo prokázáno že člověk ve strachu se nadechne 3x méně než normálně. Dlouhé nádechy a výdechy okysličí dostatečně mozek, aby jste mohla při návalu adrenalinu a strachu ,,zdravě,, uvažovat a přemýšlet. Zkoušejte si toto v běžných situacích. Až budete mít někdy strach (může to být i při sledování strašidelného filmu nebo se někde leknete, začněte s pravidelným a rytmických dýcháním). Dále často nemrkejte, nesetrvávejte pohledem příliš dlouho, pohledem uhněte vždy do strany, ne dolu či nahoru, to už je zase signál vaší nerozhodnosti nebo slabosti. Stůjte v přirozeném postoji s mírně rozkročenýma nohama. Pouze ruce nechejte zatím volně dole. Z vašich pohybů musí být znát, že jste trénovaní, že máte dostatek síly jak fyzické tak psychické. Pozor - chovat se sebevědomě ale neznamená chovat se vyzývavě nebo provokativně. Např. děvčata by si měla uvědomit, že odvážné oblečení, které je běžné na diskotéce se venku stává lákadlem. Chlapci zase musí rozlišit způsob jednání s kamarády, kde žertíky či jiné provokace jsou v normě, obdobné jednání mezi neznámými lidmi může být považováno jako výzva k napadení.

   Pokud s sebou výjimečně nesete větší obnos peněz a bojíte se přepadení, doporučuje se dát si do peněženky jen malou sumu peněz, která by měla potenciálního zloděje uspokojit, a zbylý obnos ukrýt někam na tělo nebo na nějaké neobvyklé místo.

   Jedním velmi oblíbeným místem, kde dochází často k přepadení, je při odemykání vchodových dveří. Napadnout ženu zezadu, když se soustředí na jinou činnost, a navíc už se cítí v bezpečí domova, je ten nejsnazší způsob. Proto se ke vchodovým dveřím stavte vždy trochu bokem, tedy tak, abyste zároveň, alespoň periferním viděním, měla přehled o tom, co se děje za vámi na ulici. Totéž platí i u dveří do bytu. Nepodléhejte pocitu falešného bezpečí ani na chodbě domu. Obzvláště schody do sklepa či do patra jsou výbornou skrýší.

   Pozor si také dejte na dodávky. Zastaví u vás, řidič či spolujezdec se vás zeptají na cestu a mezi tím se otevřou boční dveře a mužská přesila vás vtáhne dovnitř. O možných následcích radši ani nepřemýšlet. Stůjte radši dál pokud u vás dodávka nebo auto zastaví. Buďte hlavně vždy na pozoru. A radši odpovězte, že nevíte, nebo to tu neznáte a běžte dál.

   Odvrácení pozornosti

   Útočník se vás zeptá kolik je hodin a mezi tím co bude zkoumat čas na vás vytáhne nůž. Také velice známá metoda je, že jeden útočník na vás hovoří a druhý vás obestoupí nebo se přiblíží se zadu. Dejte si pozor, když vás někdo zastaví co se děje za vašimi zády či vás druhá osoba neobchází. Raději couvněte do strany a otočte se aby jste měli oba útočníky před sebou. Samozřejmě do diskuse s dvěma muži se sami nedávejte a radši na otázky radši odpovídejte typem vět: Promiňte, ale velice spěchám…Při tom si však dávejte pozor jestli se útočníci nevydají za vámi.

   Dejte si proto pozor když vás někdo na ulici, v podchodu, v paneláku na chodbě, kdekoliv kde budete sami vás osloví a na něco zeptá. Opravdu častá finta zlodějů je zaútočit v okamžiku když nebudete ve střehu a odvrátíte od něj oči. Má to několik výhod. Útočník se v klidu dostane do vaší blízkosti a pak náhle zaútočí. A jak se tedy bránit?

   1. Nikdy nechodíme sami večer po ulici apod.!!!
   2. Pokud to půjde řekněte, že nemáte čas, ať se nezlobí a odejděte. ( Neustále hlídejte jestli nejde za vámi. První metry se koukejte nebo několikrát otočte za sebe jestli nejde za vámi.)
   3. Mluvíme vždy pomalu a jasně. Stojíme a chováme se sebevědomě. Držíme si odstup od dotyčného.
   4. Kdykoliv vás bude chtít dotyčný doprovodit. Razantně ale ne drze ho odmítněte a odejděte.
   5. Pokud se nemůžete vyhnout kontaktu a musíte s dotyčným mluvit, vždy udržujte dostatečnou vzdálenost. Pokud k vám přistoupí cizí člověk více než je vám příjemné, jednoduše udělejte krok zpět.
   6. Neustále ho pozorujte, sledujte jeho oči a ruce.
   7. Nikdy se nedívejte na hodinky, mobil, neukazujte šperky na ruce apod., neotáčejte se aby jste ukázali cestu.
   8. Na vše odpovídejte radši ne, nevíte, neznáte.
   9. Omluvte se a rozhovor ukončete.

   Jak se preventivně vyhnout sexuálnímu útoku

    

   Podle statistik je alkohol největší katalyzátor násilné trestné činnosti. 88% vražd, 36% napadení a 60% znásilnění bylo spácháno pod vlivem alkoholu. Alkohol vede ke zkreslení reality. Pachatel si více důvěřuje a přeceňuje se. Muži jsou navíc více sexuálně vzrušivější a roste jim větší sklon k agresivitě.Dávejte si vždy pozor na drobné, ale časté sexuální projevy i když se zdají třeba neškodné. Pokud je vám to nepříjemné, dané osobě to řekněte. Popřípadě se svěřte i svému přítelovi, manželovi nebo svému kamarádovi. Jestliže i přesto bude pokračovat, raději se s danou osobou přestaňte stýkat. Popřípadě radši na schůzku choďte vždy s nějakým vaším známým. Nikdy s danou osobou radši nechoďte nikam sami. A už vůbec ne sami a s jeho kamarádem(dy)!!! Nevinné pozvání na kafe, muži často chápou jako pozvánku k sexuálním hrátkám. Dejte proto dané osobě předem jasně najevo, že jde pouze o vypití kafe a žádný sexuální kontext v tom není. Pokud i přesto by vás začal obtěžovat. Řekněte mu že o to co se pokouší je sexuální obtěžování a začátek možného znásilnění. Pokud to útočníkovi takto řeknete je šance, že si uvědomí možné následky a jeho sexuální vzrušení alespoň částečně opadne a dotyčný vás přestane obtěžovat. Jestliže ho neodradí ani vaše varování, raději večer šikovně ukončete, odskočte si a z druhé místnosti zavolejte policii. Případně se zamkněte nebo běžte k sousedům a tam odtud zavolejte policii a počkejte až do jejího příjezdu. Doufám, že jste tímto pochopily, že by žena neměla sama, nebo s cizím mužem, chodit domů, na opuštěná místa apod. Pokud se nejedná opravdu o přítele či muže s kterým sexuální hrátky spíše přivítáte…:)Další nebezpečným, a bohužel smutným faktem je, že spousta znásilněných žen byla nejdříve omámena nějakým omamným prostředkem… Toto se děje hlavně v barech a různých diskotékách apod. Dotyčný vám koupí pití, trochu ho okoření nějakým rohypnolem. A o pár hodin později je žena znásilněna. To samé platí když jdete na záchod. Buď drink raději vypijte nebo si ho nechte pohlídat od kam. či přítele. Rohypnol se často používá k omámení nebo uspání oběti. Nemá žádnou chuť či vůni. Takže může být přimíchán aniž by jste si toho všimli.Pokud máte pocit, že vás někdo sleduje, dejte to jasně najevo, koukněte se na něj a klidně i zařvěte ať si dá odchod. Jen při tom dejte pozor, aby jste útočníka nevyprovokovala nebo neurazila. Spíše ho zastrašte. Dejte najevo, že jste sebevědomá a v případě ohrožení se budete hodně bránit… Dávejte si pozor když někoho míjíte, to je právě okamžik kdy se často útočí. Stejně tak když projdete kolem někoho a ten se v momentě kdy se minete otočí a vydá za vámi.Podle statistik a odborníků na sebeobranu má větší šanci na přežití žena, která se brání a klade odpor. Bohužel realita je taková, že přepadené ženy jsou většinou tak zaskočeny a tak ztuhlé strachem, že si s nimi útočník dělá co chce. A proto braňte se jak umíte… jde o váš život! Na typy vět – když uděláš co chci nic se ti nestane nikdy nespoléhejte!!! Útočník když bude chtít zabije vás a nebude přemýšlet o tom, jestli jste byla hodná či Vám něco slíbil. Pokud je útočník evidentně silnější – podvolte se a pak tvrdě zaútočte.Pokud už se vám ale stane, že vás někdo skutečně znásilní, snažte se ovládnout prvotní paniku a pocit hnusu. Nejhorší věc, kterou můžete udělat je, že poběžíte rovnou domů, osprchujete se a oblečení hodíte do pračky. V tomto případě je šance na chycení útočníka téměř nulová. Když už se tedy dostanete do situace, kde nemá cenu se bránit (kvůli přesile útočníků, jasné nadvládě útočníka a bráněním by mohlo dojít jen k vašemu těžkému zranění), snažte se protivníka dokonale prohlédnout a zapamatovat. Není ani na škodu, když vám v ruce zůstane několik jeho vlasů, či kůže za nehty. V tomto případě je důležité se následně okamžitě odebrat na nejbližší policejní stanici a vše nahlásit. Jen tak zabráníte tomu, aby jiné ženy potkalo to samé, co vás. Musíte počítat s tím, že sepisování protokolu nebude rozhodně nic příjemného, proto se nebojte vzít si k výpovědi někoho s sebou (přítele, maminku, kamarádku), zároveň můžete i požádat o výměnu službu vykonávajícího policisty (ten je např. mladý, neurvalý, nebo se vám bude lépe mluvit o vašem zážitku s ženou), máte na to právo. Pokud byste se náhodou setkala s extrémně negativním přístupem policistů k vašemu znásilnění, či dokonce s nezájmem, nebojte se oslovit tisk, jistě se začne brzy něco dít.

   „Působte navenek sebevědomě, nebojte se podívat směle do očí”
   „Síla mysli je bez hranic, zatímco síla těla je omezená.„